Kaybolan Kedi, Köpek Nasıl Bulunur? Evcil Hayvanın Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kaybolan Kedi, Köpek Nasıl Bulunur? Evcil Hayvanın Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Nadir de olsa kedi veya köpeklerin bulundukları alandan kaçma, kaybolma durumları yaşanmaktadır. Baştan söylemeliyiz ki bu işin en önemli adımı kaçmadan önce tedbir almaktır. Her şeye rağmen kaybolmuş, kaçmış bir kedi, köpek sahipleri neler yapabilir sizler için derledik...


evden kaçan, kaybolan, kedi, köpek, bulmak

Evcil hayvanı kaçan, kaybolan birinin yapabileceği bazı adımlar şunlardır:

  1. Vakit kaybetmeden aramaya başlayın: Evcil hayvanınızın kaçtığını fark ettiğinizde hemen aramaya başlayın. İlk 24 saat çok önemli olduğu için vakit kaybetmeden komşularınıza haber verin, evcil hayvanınızı görmüş olabilecekleri yerleri sorun ve bölgenin veterinerlerine ve hayvan barınaklarına haber verin.

  2. Evcil hayvanınızın künye, isimlik bilgilerini kontrol edin: Evcil hayvanınızın tasma ucunda veya mikroçipinde tanımlama bilgileri olabilir. Bu bilgileri kontrol edin ve güncel olduğundan emin olun. Bulan birileri size ulaşmaya çalışacaktır. Yanlış numarayı araması yada size ulaşamaması hiç içten değil.

  3. İlan yayınlayın: Evcil hayvanınızın kaybolduğunu duyurmak için ilan yayınlayın. Sosyal medyayı, yerel gazeteleri, radyo istasyonlarını ve yerel hayvan barınaklarını kullanın. Evcil hayvanınızın fotoğrafını bir kırtasiyeden bastırın ve olabildiğince çok paylaşın. Ne zaman ve nerede kaybolduğunu, bulunması halinde ulaşılacak numarayı mutlaka baskılar üzerinde belirtin.

  4. Evcil hayvanınızın kokusunu yayın: Evcil hayvanınızın kokusunu yayarak kaybolması durumunda onun kokusunu takip etmesi kolaylaştırılabilir. Evde kullanılan eşyaları dışarıya koyarak kokusunu yayabilirsiniz.

  5. Evcil hayvanınız için yiyecek ve su bırakın: Evcil hayvanınızın kaybolması durumunda, evinize dönebilmesi için yiyecek ve su bırakabilirsiniz.

  6. Kaybolmasını önlemek için önlemler alın: Evcil hayvanınızın tekrar kaybolmasını önlemek için önlemler alın. Evcil hayvanınıza isimlik, künye takarak veya mikroçiple tanımlama bilgilerini güncel tutarak kaybolma riskini azaltabilirsiniz. Eğer bir evcil hayvan isimliğiniz yok ise buradan en çok satan isimlik modellerine göz atabilirsiniz: https://www.petjew.com/collections/tasma-uclari

Evcil hayvanınız kaybolduğunda panik yapmadan önce, yukarıdaki adımları takip ederek onu bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.